Przetestuj skaning laserowy 3D i osiągnij najwyższą dokładność pomiarów

Zobacz korzyści, jakie niesie naziemny skaning laserowy i chmura punktów. Wykorzystaj nowoczesne technologie do inwentaryzacji, analizy deformacji budynków i modelowania BIM.

Czym jest technologia skaningu laserowego w inwentaryzacji obiektów?

Technologia skaningu laserowego jest konkurencyjną metodą odzwierciedlania obiektów w formie chmury punktów. To jedna z najdokładniejszych dostępnych technik pomiarowych.

Zastosowanie skaningu laserowego 3D jest szerokie. Stosuje się go w geodezji naziemnej, pracach podziemnych, technologii BIM, monitoringu robót budowlanych, analizie powierzchni terenu, pomiaru rzeźby terenu, projektowaniu instalacji przemysłowych, inwentaryzacji upraw rolnych i inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej.

Jak działa skaner laserowy?

Jak działa skaner laserowy?

Zasada działania skaningu laserowego jest prosta.

Laser wysyła wiązkę i obraca się, zbierając w ten sposób informacje o otoczeniu. W ten sposób przy pomocy skanera zintegrowanego dokonuje się pomiarów widocznych elementów otoczenia przedstawianych w formie chmury punktów.

 

Specjalistyczny sensor optyczny na statywie geodezyjnym pozwala zbierać dane w najtrudniejszych warunkach, niezależnie od warunków oświetleniowych. Pozyskane dane służą do tworzenia modeli i dokumentacji inwentaryzowanych budynków i obiektów.

Produktem finalnym skaningu laserowego jest chmura punktów.

Na jej podstawie tworzy się rysunki zawierające szczegółowe informacje o wymiarach, krzywiznach i odkształceniach obiektów. Dzięki możliwości wykonania nieskończonej liczby przekrojów chmury punktów w każdej płaszczyźnie obiekt można przedstawić z perspektywy trudnej do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Zastosowanie tej technologii maksymalnie niweluje błędy ludzkie i pozwala na stworzenie dokumentacji w możliwie krótkim czasie.

Najdokładniejszy skaner laserowy

Używane przez nas skanery laserowe tworzą chmurę punktów o dużej gęstości, co zapewnia wysoki standard dokumentacji 2D czy BIM. Wykorzystujemy tylko certyfikowane, naziemne skanery zapewniające milimetrowe dokładności pomiaru. Regularnie je kalibrujemy, serwisujemy i sprawdzamy pod kątem poprawności i wiarygodności generowanych wyników.

Wykorzystujemy tylko bezdotykowe i nowoczesne metody pomiaru bez konieczności oznaczania obiektów punktami referencyjnymi w postaci trudnych do usunięcia naklejek. Zwykle nie udaje się ich usunąć bez zostawiania po sobie śladu czy też uszkodzeniu tynku. Nasze rozwiązania nie wymagają instalowania takich naklejek do wykonania pomiaru.

Skonsultuj skan swojego budynku

Dokumentacja na bazie chmury punktów 
w Archiskaning

Za wykonanie naszych dokumentacji odpowiada zespół doświadczonych architektów i inżynierów budownictwa z uprawnieniami. Dzięki temu zapewniamy dokumentacje zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi.

W porozumieniu z klientem przygotowujemy dokumentację z wymaganymi rysunkami w ustalonej skali dokładności. Dodatkowo na bieżąco analizujemy budynek pod kątem deformacji lub uszkodzeń i informujemy o nich zamawiającego.

 Proces opracowania dokumentacji kończymy dostarczeniem rysunków w formie elektronicznej, najczęściej w formacie .pdf lub .dwg. Na życzenie możemy też przygotować dokumentację w formie papierowej.

Poznaj zalety skaningu laserowego i chmury punktów

Najwyższa dokładność pomiarów

Skaning laserowy jest obecnie najdokładniejszą dostępną metodą pomiarową. Modele instalacji i obiektów wykonane tą techniką są wierne rzeczywistości z dokładnością co do milimetra.

Automatycznie tworzona dokumentacja

Dane pozyskane za pomocą lasera służą do stworzenia geometrycznego modelu obiektów. Mają one zastosowanie w dokumentacji z inwentaryzacji obiektów.

Kompleksowe informacje o obiekcie

Skaning laserowy pozwala na precyzyjne zobrazowanie wszystkich widocznych elementów budynku: konstrukcji, stolarki, instalacji sanitarnych, wykończenia, wyposażenia i otoczenia.

Szybkość pozyskiwania danych

Laser scanning pozwala na szybki i bezdotykowy pomiar, także w trudno dostępnych miejscach. Dane z chmury punktów pozyskane przez skaner laserowy mogą być dowolnie przetwarzane w procesie opracowania dokumentacji.

Zobacz przełomowe projekty laser scanning

Jak możesz wykorzystać skaning laserowy?

Inwentaryzacji obiektów takich jak: budynki jednorodzinne i wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej.

Inwentaryzacji obiektów przemysłowych takich jak hale, rurociągi, zbiorniki, zakłady przemysłowe.

Inwentaryzacji obiektów zabytkowych.

Archiwizacji obiektów podlegających zakryciu.

Opracowania powierzchni terenu.

Jakie są możliwe integracje?

Przetestuj chmurę punktów.

Sprawdź, jak dokłądnie może wyglądać dostarczona chmura punktów.

Kliknij “Pobierz materiały” i przetestuj chmurę w swoim środowisku CAD lib BIM.

Najczęściej zadawane pytania o skaning laserowy 3D

Gdzie można stosować skaning laserowy?

Skaning laserowy pozwala m.in. na wykrywanie kolizji, wykrywanie deformacji i tworzenie dokładnych rysunków wektorowych. Może być używany także w inwentaryzacji dużych powierzchni lasów i miast. Wówczas skaner jest montowany na pojazdach, pociągach lub na pokładzie samolotu czy śmigłowca (lotniczy skaning laserowy).

Nie. Działanie skanera można porównać z aparatem fotograficznym – widzi tylko to, co jest na powierzchni. To, co jednak odróżnia go od aparatu to to, że nie wymaga światła i działa również w ciemności. Laser nie pozwala też na skanowanie laserowe elementów przezroczystych, np. szkła, wody.

Skanowanie laserowe nie wymaga oświetlenia w przypadku, gdy obraz ma być monochromatyczny. Skanowany obiekt nie może się poruszać ani drgać.

Zasada działania skanera laserowego jest prosta. Laser działa w zakresie bliskiej podczerwieni i mierzy parametry intensywności odbicia, zbierając punkty, na bazie których powstaną modele i chmury punktów.

Skanowanie laserowe to proces zbierania punktów pomiarowych, które następnie mogą służyć do budowania modeli obiektów lub wspierać tworzenie numerycznego modelu terenu. Stworzenie modelu lub dokumentacji po dokonaniu pomiaru może zająć od kilku dni do kilku tygodni.

Chmura punktów jest efektem skanowania laserowego.

Wyróżniamy airborne laser scanning (lotniczy skaning laserowy), terrestrial laser scanning (naziemny skaning laserowy), mobilny skaning laserowy (instalowany na pojazdach) oraz ręczny skaning laserowy (do skanowania przedmiotów).

Chcesz otrzymać wycenę na skanowanie laserowe? Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz kontaktowy, a skontaktujemy się z Tobą i zapytamy o szczegóły Twojego obiektu. Omówimy Twoje potrzeby i zaproponujemy Ci właściwy rodzaj usług.

Skontaktuj się bezpośrednio:

Chcesz zamówić skanowanie laserowe? Wyślij niezobowiązujące zapytanie

01

Wyślij wiadomość

Napisz, czego będzie dotyczyć Twój projekt i jakiego opracowania końcowego potrzebujesz. Im więcej informacji nam przekażesz, tym lepiej. Napisz o:

 

  • powierzchni obiektu
  • zakresie inwentaryzowanej części budynku
  • sposobie użytkowania budynku
  • oczekiwanym celu opracowania
  • rodzaju wymaganej dokumentacji (chmura punktów, 2D, BIM)
  • używanym środowisku projektowym.

 

Możesz też załączyć zdjęcia i rysunki obiektu.

02

Poczekaj na kontakt

W ciągu 72 godzin przeanalizujemy Twoje zgłoszenie i skontaktujemy się z Tobą, by szczegółowo poznać Twoje potrzeby. Omówimy też możliwe rozwiązania i zaproponujemy właściwe opracowanie.

03

Otrzymaj ofertę

Mając komplet informacji o Twoim obiekcie, wymaganiach i oczekiwaniach, przedstawimy Ci konkretną ofertę na skaning laserowy.